Luys Dergisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Hepimizin dünya kadınlar günü kutlu olsun. Bu aydan itibaren  her ay sizlere cilt güzelliğini etkileyen bedensel, ruhsal ve yaşam tarzımıza bağlı konulardan ve ilginizi çekecek çözüm önerilerinden bahsedeceğim.

Dengeli ve güzel bir cilde sahip olmak için önerilen birçok teknoloji, cihaz, ürün ve bakım yöntemi bulunmaktadır. Bazen bu teknolojilerden mucizeler bekliyoruz, ancak cilt güzelliği için kendimiz neler yapıyoruz veya neleri yanlış yapıyoruz?

Öncelikle sağlıklı ve güzel bir cilt için; sağlıklı bir bedenin çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Birçok cilt probleminin nedeni sağlığımızdaki problemlere dayandığı gibi, vücudumuzda biriken toksinlere de dayanmaktadır. Bu nedenle dengeli beslenmek, detoks programları uygulamak  ve spor yapmak oldukça önemlidir. Biriken toksinlerin cildimize etkileri donuk ve mat bir cilt, erken yaşlanma, çizgiler, göz altı morluk ve torbalanmaları, gözenek genişliği vb gibi birçok probleme yol açar.

Sağlıklı ve güzel bir cilt için bazı hatırlatmalar yapmak istiyorum:

1- Taze meyve, sebze ve lifli yiyecekler içeren dengeli bir beslenme tarzı.

2-Yeterli miktarda su içmek. Su alımı, vücudun sağlıklı su dengesinin kurulmasına yardım­cı olur. Cildi etkileyen toksin ve diğer gereksiz şeylerin atılmasını kolaylaştırır.

  1. İyi bir uyku düzeni. Cildin hücre onarım aktivitesinin ve yeni hücrelerin üretilmesinin uyku sırasında gerçekleştiği unutulmamalıdır. Yorgunluk ve bitkinlik, cildin yenilenmes için gerekli olan enerjisini tüketmesine yolaçar.
  2. Cildi korumak.Dengeli bir cilt, hava, ısı değişimleri, merkezi ısıtma, güneş ışığı, hava kir­liliğine karşı korunmuyorsa, kolaylıkla kuruyabilir. Dış elementIerle cilt arasın­da bir bariyer teşkil etmek üzere bir nemlendirici kullanılmalıdır. Mümkün olduğunca cildi yoğun güneş ışığından korumalı, ya da uygun bir UV perdeleyici ürün kullanılmalıdır.
  3. Düzenli egzersiz yapmak. Kan akışının stimülasyonu(uyarılması) ve dokulara oksijen sağlanması ile birlikte, düzenli egzersiz, hücre bölünmesini arttırır ve kolajen yapılanmasına yardımcı olur. Stresi ve stresin cilt üzerindeki negatif etkilerini minimize eder.
  4. Cildi temiz tutmak. Porları bloke eden cildi irrite eden kirliliklerin yerleşmesine kesinlik­le izin verilmemelidir.
  5. Sert, zedeleyici bakımlardan kaçınmak. Cilt gerilip, çekiştiriImemelidir. Yüz yıkanırken ve kozmetik kullanılırken nazik davranılmalıdır. Kan damarlarının ciltt yüzeyine çok yakın ol­duğu ve çok kolaylıkla zarar görebileceği unutulmamalıdır. Parfüm içeren veya yağlanmayı önleyen alkol ve alkalin bazlı ürünler kuIIanmaktan kaçınılmalıdır.
  6. Sigara içmemek. Genel sağlığa son derece zararlı olmasının yanısıra, sigara içmek, kan dolaşımı içinde oksijen yerine dolaşacak, karbonmonoksit ve nitrojen oksit gazlarını üretir. Sonuç olarak, hücrelere yeterli besin ulaşamaz. Cilt, oksijensizliğe mahkum olur. Vücuttaki diğer kimyasaIIar sigara yoluyla, cildin protein fibrilleri ile çatışırlar ve sağlıklı bir cilt için hayati önem taşıyan vücuttaki C vitaminini tüketirler.
  7. Alkol alımının kontrolü. Alkol kan basıncını yükseltir ve kan kapilerlerinin genişlemesine neden olur. Bir süre sonra bu durum, kapiler çeperlerinin tahribatına ve kalıcı hasarına yolaçar. Kısa vadede aşırı alkol alımı, vücutta cildi nemsizleştiren kimyasalların üretilmesine se­bep olur. Uzun dönemde ise, dokuların şişmesine, cilt dokusunun kabalaşmasına, hatların ve kırışıklıkların derinleşmesine ve cilt renginin kronik olarak kırmızılaşmasına neden olur.

 

Bu hatırlatmalardan sonra, son dönemlerin güzellik trendlerinden biri olan, cildimizde gözle görülür ışıltı ve canlılık sağlayacak profesyonel detox bakımından bahsetmek istiyorum :

5 seans uygulanan detox kürünün uygulama süresi  yaklaşık olarak 45 dakikadır. 20 günde bir uygulanır.  Cilt temizlendikten sonra, kullanılan detox mask ile, toksin atılımını ve ürünü cildin derinlerine iletmeyi sağlayan özel bir masaj tekniği uygulanır.  Uygulamadan sonra cilt hemen daha sıkılaştırılmış, daha dolgun ve daha parlak görünmektedir. Tedavi tekrarlandıkça elde edilen görüntü daha da iyi olmakta ve etkisi daha uzun süre kalıcı olmaktadır. Lekeler, geniş gözenekler,matlaşmış cilt, akne izleri, ince çizgiler, elastikiyet kaybı, düşük göz kapakları gibi problemlerin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim…

 

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir